2012 Nisan

Ladies and Gentleman; Fuar Hostesiniz Bildiriyor!

Fuar alanlarında gerekli yerlerde anons yani bildirimleri yapan fuar hostesleri, gelen ziyaretçileri zamanlama ya da fuar içi akış konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlarlar. İyi yapılan bir anonsla kulak kabartan ziyaretçiyi doğru yönlendirebileceğiniz gibi, vasat ya da kötü bir seslendirme ile tam tersi bir durum yaşatırsınız.
Bu sebeple fuar hostesleri, zaman zaman organizasyon içerisinde kendilerine verilebilecek anons görevi için hazırlıklı olmalıdırlar. Anons kurallarını bilmek ve bu konuda yeterlilik kazanarak profesyonel fuar hostesliği görevinizi yerine getirmiş olursunuz.
Duruma göre yapacağınız anonslar farklılık gösterir. Genelde fuar hostesleri, açılış ya da kapanış anonsları yaparlar. Yarışma, çekiliş, katılımcı firma ile ilgili, gelen kargo, çağrı bildirimi, kayıp eşya ya da çocuk, otopark uyarı, acil durum ya da güvenlikle alakalı anonslar yapmanız gerekebilir. Mikrofon ve ses sistemini kontrol ettikten sonra ne okuyacağınızı önceden birkaç kez okuduktan sonra, doğru bir vurgu ve güzel bir Türkçe ile anonsunuzu yapmalısınız. Fuar hostesleri kendilerine verilen anons kayıt notlarını en baştan gözden geçirerek, heyecanlanmadan, akıcı ve anlaşılır dille anonslarını gerçekleştirmelidirler. 
Devamını Oku

Fuar Hostesliği Mesleğinin Ülkemizdeki Durumu

Her mesleğin bir standarda bağlandığı ve kendi aralarında örgütlenerek bir oda ya da birlik haline gelmeleri, günümüz dünyasında olması gereken bir tutumdur. Fuar hostesliği mesleği aslında Avrupa standartlarında “Fuar ve Konferans Asistanı” olarak geçiyor ve ülkemizdeki yeri ve öneminden daha fazla dikkat çeken bir meslek olarak yer alıyor. 
Bu tarz standartların olması hem işveren, hem de meslek adabını taşıyan elemanlar için olması gereken, kalitesini ve güvenirliğini artıran bir tutumdur. Fuar hostesi olarak çalıştığınız organizasyondaki yerinizi güçlendirir ve insanların bakış açısında olumlu yönde değişikliklere yol açar. Diğer taraftan bakıldığında, bir işveren gözüyle, fuar ya da kongrelerde şirketini emin ellere teslim edebilmenin rahatlığını yaşayacaklarını söyleyebiliriz.
Fuar hostesleri ülkemizde ajanslara bağlı kayıtları bulunan, genellikle üniversiteli gençlerin part time tercih ettikleri bir meslek durumunda. Birçok organizasyon firmasının açılması ve bu konuda gelen yoğun talepler üzerine kalifiye fuar hostesi temininin arayışı, bu mesleğinde bir standartlar dâhilinde yapılmasına yol açacak gibi gözüküyor.
İşini ciddiye alan ve sektördeki adını sağlam temellere dayandıran birçok ajans ve organizasyon firması, artık daha nitelikli ve bu işi gerçekten mesleği gören, uzman kişilerle çalışmaya başladılar. Avrupa topluluğunun mesleki standart politikasıyla eş zamanlı yürütülen üniversite çalışmaları ve halk evlerinde verilen destekleyici kurslarla, artık diplomalı fuar hostesi ya da fuar asistanlarına kavuşacağız.
Devamını Oku

Fuar Hostesi Kıyafet ve Ekipmanları

Fuar ve organizasyonlarda görev alan fuar Hosteslerinin, çalıştıkları stantlarda bir nevi şirketin yüzü oldukları ve temsilcisi niteliklerini taşıdıkları için, kişisel bakım ve kılık kıyafetlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Fuar bitimine kadar aynı özeni ve dikkati gerektiği gibi göstermeleri, bağlı bulunduğu ajans ve çalıştıkları şirket adına önemlilik arz eden bir durumdur.
Her fuar hostesinin çalıştığı firmaya ait şirket kimlik kartlarını, ziyaretçilerin görebileceği bir açıyla üzerinde bulundurmaları gerekir. Şirket kimlik kartının üzerinde fuar hostesinin ismi, soy ismi ve unvanı yazar. Fuar hostesi görev bitimine kadar bu kimlik kartını üzerinde taşımalıdır.
Organizasyonda yardımcı olduğu şirketin kendisine emanet ettiği birçok eşya olacaktır. Bunlar ofis malzemeleri, firmaya ait promosyonlar, tanıtım için ayarlanmış broşür, belge ve araç gereklerdir. Bunların saklanması, gerektiği yerde takdim edilmesi ve muhafazasından fuar hostesi sorumludur. 
Kişisel cilt bakım ve makyaj malzemelerini çantasında ya da ona ayırılan dolapta tutarak, gerektiğinde iyi ve temiz görünmek adına bakımını ihmal etmemelidir. Unutulmamalıdır ki sabahtan akşama kadar sürecek olan bu zorlu süreçte firmanın temsili size aittir ve en üst derecede performans gösterirken, dış görünüşünüze dikkat ederek, gerektiği yerde molalar alarak kişisel bakım ihtiyaçlarınızı gidermelisiniz.
Devamını Oku

Beni de gör Google Amca, bak SEO Hizmeti aldım!

Nedir bu Seo? Baş harfleri itibariyle Search Engine Optimization, dilimize çevrilmiş haliyle Arama Motoru Optimizasyonu kısaca şu demek, arama motoruna yazılan kelime ya da kelime gruplarını arattıktan sonra, açılan sayfalarda, sitenizin üst sıralarda yer almasını sağlamak amacıyla yapılmış çalışmaların tümü diyebiliriz. 
Seo hizmetleri veren birçok firma bulabilirsiniz. Yapacağınız ortak bir çalışma ile internet sitenizin hangi kelimeyle arama motorlarında üst sıraya çıkarmak istediğinizi belirlemelisiniz. Fakat içerik girişlerinde özgün bir yazı içinde, tekrar olmayan, güncel ve vurgulu anahtar kelimeler kullanmalısınız. Zengin içerikli metinlerinize gerektiği kadar etiketler ekleyin. Metinler arasında anahtar kelimelere giden bağlantılar verin.  Henüz bir domain almadıysanız ve yeni bir web sitesi oluşturacaksanız işiniz daha da kolaylaşıyor çünkü domainizi anahtar kelimeler doğrultusunda seçerseniz, bu sizin ilk sayfalarda yer almanızı sağlayacak önemli bir faktördür. 
Seo hizmeti aldınız, seolu içerikler eklediniz, siteniz güncel, her şey yolunda, şimdi bir de sosyal medya sitelerinden bağlantılar oluşturun ve zaman içerisinde sitenizin üst sıralarda yer aldığını göreceksiniz. Unutmayın seo hizmeti sadece bu bahsettiğimiz birkaç maddeden oluşmuyor, etkin ve düzenli bir seo çalışması için mutlaka yetkin bir uzman tarafından yardım alın. Seonun etkin olmaya başlaması zaman alan bir süreç bu sebeple sabırlı olmaya gayret edin!
Devamını Oku

Web Sitesi Tasarım Blog

Artık web sitesi olmayan şirketlere itibar edilmiyor. Çağın gereği haline gelen interneti, siz de en verimli şekilde kullanarak web sitesi tasarım hizmeti veren bir firma ile anlaşarak, dijital dünyada yer alabilirsiniz. İnternette büyük firma ya da küçük firma ayrımları yoktur. Herkes eşit şartlarda başlar, iyi bir şekilde devam ettirmek sizin elinizdedir.
 İlk yapmanız gereken bütçe belirlemek olacaktır. Bütçenizi ve siteyi ne amaçla kullanacağınızı düşünün. Size web sitesi tasarım hizmeti sağlayacak firma ile kapsamlı bir çalışmaya başlayın. Siteniz için yapılabilecek animasyonlardan çok, müşterinin istediği bilgiye çabucak ulaşmasını sağlayacak alternatifler üretmesini isteyin. 
Düzgün çalışan, sayfalar arasında ki geçişlerin rahat olduğu, renklerin ve resimlerin iyi kurgulandığı bir web sitesi ilk etapta ziyaretçisini etkileyecektir. Özellikle kullanılan resimlerin daha evvel bir başka yerde kullanılmamış, hatta bir fotoğrafçı tarafından size ve firmanıza uygun olarak çekilmiş olmasına dikkat edin. 
Hedef kitlenizi etkileyecek şekilde size yardımcı olan web sitesi tasarım hizmeti veren firma ile rakip firmaların da sitelerini inceleyerek, sektördeki açıkları yakalayıp, diğerlerinde olmayan yeni bir fikri, sitenize inşa ettirebilirsiniz. Düzgün içerikler olan ve sürekli güncellenen bir web sitesiyle istenen amaca ulaşmanız hiç de zor değil.
Devamını Oku

Sosyal Medya Danışmanlığı ve Sosyal Medyanın Gücü

Eşsiz bir pazarlama kanalı olan sosyal medya, şirketinizi vezir de yapar, rezil de! Bunu fark eden birçok kuruluş sosyal medya danışmanlığı hakkında eğitimlere katılıyor ve bu konuda yeni bir eleman alımına gidiyorlar. Eğer şirket ürün ve hizmetlerinin kalitesinden emin değilseniz, müşteri hizmetleri konusunda, firmanızı yetersiz görüyorsanız, eleştirilere açık değilseniz, sosyal medyayı popüler bir kültür öğesi olarak nitelendirip, gelip gececi bir heves sanıyorsanız ve sadece markalaşmak adına reklam mecrası olarak kullanmayı hedeflediyseniz, sosyal medyadan uzak durun. 
Sosyal medya ağlarından bir tanesine, şirketinizin profilini oluşturmak hiç de zor değil. Hatta bunun için sosyal medya danışmanlığı yapan bir firma ile anlaşıp, düzenli olarak bu mecrada yer alabilirsiniz. Artık tüketiciler eskisi gibi var olanla yetinme psikolojisine sahip değiller, paralarının karşılığında iyi bir ürün ve müşteri hizmetleri servisi beklentisi içindeler. 
Paketin içinden çıkan her hangi kötü bir ürün, sizi kamusal alan olarak nitelendirebileceğimiz, sosyal medyada rezil edebilir. Sorgularlar, para verdim kötü çıktı, nerde müşteri hizmetleri, bana yardımcı olacak kimse yok mu? Nidalarıyla tüm sayfanızı doldurabilirler. Muhatap bulamadıklarında, diğer alıcıları negatif yönde etkilemiş olurlar. Sosyal medya danışmanlığı yapan elemanınız ise müşterinizin sorununu çabucak çözüp olumlu bir intiba oluşturmak, müşteriyi yalnız bırakmamak adına çok önemlidir. Bunun gibi sebeplerden ötürü, sosyal medya danışmanlığı almadan evvel, ürün ve hizmetinize ve özellikle de sosyal medyanın gücüne inanmanız gerekiyor.
Devamını Oku

Markalaşmanın ilk adımı: Kurumsal Kimlik Çalışmaları

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, renkler ve şekiller, insanın aklında daha çok kalıyor. İnsan beyni yazılı ifadelerden çok, görsel efektleri daha iyi ayrıştırıyor, renklerle betimliyor ve bir kimlik oluşturuyor. Simaları çok iyi hatırlayıp, isimleri hatırlayamamamızda bu sebepten olsa gerek.
İşte bu doğrultuda birçok firma, kendilerini daha iyi ifade etmek ve akılda kalma olasılığını güçlendirmek adına kurumsal kimlik çalışmaları yapıyorlar. Kurumsal kimlik oluştururken, kendisini nasıl temsil edeceğine, bu süreçte nasıl bir algı oluşacağına karar vermelidir. Buna hizmet veren bir başka destekleyici unsur ise görsel iletişimi sağlamak adına oluşturulan çalışmalardır. Şirketinizi nasıl temsil edeceksiniz, sorusuna aldığınız cevap bütünü size kurumsal kimliğinizi oluşturmakta fayda sağlayacaktır. 
Şirket isminizden tutundan, kullanacağınız logoya, internet sitenizdeki temel harf karakterleri bile kurumsal kimlik çalışması için önceden belirlenmelidir. Kartvizitler, takvimler, antetli zarf ve kağıtlar, fatura, irsaliye, faks için kullanacağınız her türlü kimlik belirleyici çalışma, şirketiniz için ayrı bir farkındalık yaratır.
Kurumsal bir firma olgusu ve hatta markalaşma olarak tabir edebileceğimiz kurumsal kimlik çalışmalarıyla, müşterilerin tercihlerini etkileyebilir ve dolayısıyla pazarlama iletişimini de sağlamış olursunuz.
Devamını Oku

Pizza Dilimli Takım Ruhu Etkinliği

Hemen her gün iş ilanlarında “takım ruhu” tamlamasında cümleler okuyoruz. Firmalar takım çalışması yaparak, tek başına altından kalkılamayacak işleri, toplu halde yardımlaşarak yaparak, işbölümü çerçevesinde hep birlikte hedefe ulaşarak çözümlemeyi planlıyorlar. Birlikten kuvvet doğuyor, bir elin değil, iki elin sesi çıkıyor. Aslında şirketlerin varlık sebebi de bu olsa gerek. Şirket çalışanları içindeki uyum, başarıyı beraberinde getiriyor.
Bu sebeple şirketler motivasyonu yüksek tutmak adına takım ruhu etkinlerine başvuruyorlar. Başarıyı paylaşabilmeyi öğrenmek için yapılan bu tarz organizasyonlar, hem çalışanların eğlenceli vakit geçirmesine olanak sağlıyor, hem de iş ortamında oluşacak birlikteliklerin temelini atmayı hedefliyorlar.
Çok basit bir şekilde, hafta sonu organize edilecek bir “İtalyan yemeği workshop”’u, “vurmalı çalgılar orkestrası”, “paint ball turnuvası” ve bunun gibi takım ruhu etkinlikleriyle, istenilen düzeyde bir motivasyon sağlanıp, takım ruhu bilincine erişilebilir. Pizzayı yapmak için bir grup malzemeleri doğruyor, bir grup hamuru mayalıyor, bir grup salçalı sosu hazırlıyor, bir grup hepsini bir araya getiriyor ve hep beraber fırına veriyorlar. Takım ruhu etkinliği sonrasında afiyetle sıcak pizzalarının keyfini sürüyorlar.
Devamını Oku

Parti Organizasyon

Partiler ve ayakta durma sorunsalı
Parti organizasyonu yapmak her yiğidin harcı değil. Kapsamlı düşünmek, ikramdan, mekâna, konseptten, düzenlemeye kadar her türlü ayrıntıyı sık eleyip, ince dokumak gerekiyor. Çok insan ve az oturacak yer olduğu için genelde ayakta durarak, ikram edilen atıştırmalıklardan alarak, ufak, olduğun yerde sallanmalar şeklinde seyreden danslarla, parti organizasyonunu eleştirerek gecenizi geçirebilirsiniz.
Her hangi bir partide ayakta durduğunuz için üzülmemek gerekiyor. Oturduğunuz zaman, kalkarsam yerimi birisi kapar düşüncesiyle, bütün gece oturduğunuz yere mıhlanıp kalırsınız. Kimseyle tanışamaz, kaynaşamaz ve belirlediğiniz alan içerisinde sabit hareketsizliğe mahkûm olursunuz. Oysaki parti organizasyonlarında ayakta durmak en verimli ve eğlenceli yöntemdir. Ayakta olursanız, merasimsiz bir şekilde, partiden ayrılabilir, küçük ve göze çarpmayan bir hareketle arkadaşlarınıza veda edebilirsiniz. Resmi bir şekilde masadan kalkmış olmaktan çok daha az kısıtlanmış hissedersiniz kendinizi. Masada ya da bir koltukta oturuyor olsaydınız, kalkmakla, gitme niyetinizi duyurur ve bunu duyurmak, özgürlüğünüzü sınırlardı. Yaşasın ayakta durmak, yaşasın özgürlük!
Parti organizasyonu için seçilen mekân içinde serbestçe dolaşabilir ve diğer ayakta duranlarla rahatça konuşabilir ve formalitelere uymaya gerek kalmadan basit bir şekilde ortadan kaybolabilirsiniz. Kişisel bağımsızlığınızı kazanmak için partilerde özellikle ayakta durmayı tercih edin.
Bir önceki yazımızda eğlence hizmetleri konusundan bahsettik.
Devamını Oku