Animasyon – Animatör

Canlandırma manasına gelen animasyon, dilimize Fransızca “anime” sözcüğünden geçmiştir. Animatörler ise eğlendiren, konukları harekete geçiren, aktivite sunan kişilere deniliyor. Animatörler dekor, aksesuar ve kostümlerle tasarladıkları bir faaliyeti gerçekleştirirken, etkinliğe misafirlerin katılımını da sağlıyorlar. Eğlence sektörünün vazgeçilmezi haline gelen animasyon hizmetleri, sadece turistik işletmelerde değil, her türlü organizasyonun içinde yer alamaya başladı. Festivallerde, fuar ve kongrelerde, özel parti, düğün ve açılış programlarında animasyon ekiplerini görebiliyoruz. 
Organizasyonlara davet edilen konukların iyi vakit geçirmelerini sağlayarak, bu etkinliklere yönelik talebi artırmak amacıyla animasyon hizmetlerine başvuruluyor. Animasyon hizmeti veren şirketler, öncelikle animasyonun nerede ve nasıl yapılacağını, davete kimlerin katılacağı konusunda bilgi alarak, uygulayacakları program konusunda müşteriye bilgi verirler. Konuk özelliklerine göre aktivite seçimine gidilir ve müşterinin istekleri de dahil edilerek, gerekirse mekanın tasarımına geçilir. Kostümlü, makyajlı, müzik ve isteğe bağlı farklı aktivite programının içeriği belirlenir ve gereken araç ve gereçler temin edilir. 
Animasyon hizmeti veren bir firma mutlaka sorumluluk sahibi, düzenli, titiz ve disiplinli olmalıdır. Aksi takdirde beklenen eğlence ve işbirliği konusunda başarılı bir organizasyon çıkartılamaz. Meslek etiğine sahip, bu iş için sürekli kendini geliştiren bir firma ile çalışmak en doğrusu olacaktır. 

Bir önceki yazımızda Stand Hostesi konusunu işlemiştik.