Konferans Simultane Tercüman ve TS ISO 2603

Konferans simultane tercüman için standartlaşmış bir kabin olması gerekiyor. Türk Standartları Enstitüsü bunun için TS ISO 2603 standardında, bu kabinlerin özelliklerini ve konumlandırılması gereken standartları belirlemiştir.

Konferans simultane tercüman, eş zamanlı çeviri kabini, mutfak, giriş çıkış ve insan sirkülasyonunun olmadığı bir yere konulmalıdır.

Konferans simultane tercüman, tüm salona hakim olmalı, kabini en az 1 metre yükseklikte olmalıdır.

Video, projeksiyon ve diğer görseller rahatlıkla görülebilmelidir.

Konferans simultane tercüman ses kontrol odası ile iletişim halinde olabilmeli ve oluşabilecek bir arıza da hemen müdahale edebilmelidir.

Kabinler akustik yalıtımlı olmalı, içeriye ve dışarıya ses geçirmemelidir bu sebeple kabinlerin kapısı perde şeklinde olmamalıdır.

Konferans simultane tercüman, salondan kabine çabucak ulaşabilmeli ayrıca acil çıkış noktalarına yakın konuşlanmış olmalıdır.

Birden fazla konferans simultane tercüman kullanılacaksa, kabinlerde o orantıda büyük olmalı, içerideki hava sirkülasyonu, masa büyüklüğü, kabinin derinliği ve yüksekliği ona göre hesaplanmalıdır.

TS ISO 2003 ve konferans simultane tercüman için daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, Bosphorus Team profesyonelleriyle irtibata geçebilirsiniz.