Markalaşmanın ilk adımı: Kurumsal Kimlik Çalışmaları

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, renkler ve şekiller, insanın aklında daha çok kalıyor. İnsan beyni yazılı ifadelerden çok, görsel efektleri daha iyi ayrıştırıyor, renklerle betimliyor ve bir kimlik oluşturuyor. Simaları çok iyi hatırlayıp, isimleri hatırlayamamamızda bu sebepten olsa gerek.
İşte bu doğrultuda birçok firma, kendilerini daha iyi ifade etmek ve akılda kalma olasılığını güçlendirmek adına kurumsal kimlik çalışmaları yapıyorlar. Kurumsal kimlik oluştururken, kendisini nasıl temsil edeceğine, bu süreçte nasıl bir algı oluşacağına karar vermelidir. Buna hizmet veren bir başka destekleyici unsur ise görsel iletişimi sağlamak adına oluşturulan çalışmalardır. Şirketinizi nasıl temsil edeceksiniz, sorusuna aldığınız cevap bütünü size kurumsal kimliğinizi oluşturmakta fayda sağlayacaktır. 
Şirket isminizden tutundan, kullanacağınız logoya, internet sitenizdeki temel harf karakterleri bile kurumsal kimlik çalışması için önceden belirlenmelidir. Kartvizitler, takvimler, antetli zarf ve kağıtlar, fatura, irsaliye, faks için kullanacağınız her türlü kimlik belirleyici çalışma, şirketiniz için ayrı bir farkındalık yaratır.
Kurumsal bir firma olgusu ve hatta markalaşma olarak tabir edebileceğimiz kurumsal kimlik çalışmalarıyla, müşterilerin tercihlerini etkileyebilir ve dolayısıyla pazarlama iletişimini de sağlamış olursunuz.