Part Time Eleman ve Kısmı Süreli İş Sözleşmesi

4857 sayılı kanunda işverenle part time eleman arasında kısmı süreli iş sözleşmesi yapılması zorunludur. İş hukuku kanunu, işverenle part time eleman arasındaki çalışma ve çalıştırma sürecini iş ilişkisine bağlayarak, işverenin ücret ödemesini, part time elemanın da iş görmesini sağlamış olur. Part time eleman, bağımlı olduğu işyerine verilen işin yapılmasını, işverense bunun karşılığında ücretini ödemesi gerektiğini hukuki açıdan sağlamlaştırmış olur.

Eğer part time eleman olarak çalışıyor ya da part time eleman çalıştırıyorsanız, her iki tarafında yukarıda bahsettiğimiz 3 unsuru yani iş ücret bağımlılık unsurlarını kanunen yerine getirmek için kısmı süreli iş sözleşmesi yapılması gerekiyor. Part time çalışan bir eleman olarak verdiğiniz emeğin karşılığını ücret olarak alabilmeniz için ve işverenin de yine aynı şekilde verilen işi düzgün yapan bir part time eleman çalıştırabilmesi için, bu tarz kanuni yükümlülüklere uymak gerekiyor.

Bosphorus Team profesyonelleri olarak belirtmek isteriz ki, part time eleman istihdam etmek istiyorsanız haftalık çalışma süresinin 45 saati geçmemesi gerektiğini unutmayınız. Part time eleman olarak bir işe girdiyseniz, mutlaka kısmı süreli iş sözleşmenizin yapılmasını talep ederek, işe başlamadan mutlaka haftada kaç saat çalışacağınızın bilgisini almanızı öneriyoruz.