Part-Time Nedir?

Okul ve diğer aktivitelerinizle birlikte yürütebileceğiniz part time işler size potansiyel kariyer alanları ve ideal mesleğinize uygunluğunuz konusunda fikir verir tecrübe kazanmanızı sağlar “ben kendi paramı kendim kazanıyorum” edasıyla göğsünüzü gere gere yürümenize yardımcı olur. Part-time işler zamanı kullanma kabiliyetini artıran gerçek hayatla ilgili tecrübeler kazanmanızı sağlayan CV’nizde şık durarak geleceğinizde önemli bir rol oynayıp para kazanmanıza yarayan mükemmel fırsatlardır.

Kuru bir tanım yapmak gerekirse: genel çalışma saatleri çalıştığı birimdeki aylık veya haftalık normal çalışma saatinin %70’inden az olan kişiler part-time elemanlardır. Çoğunluğu öğrenci olan part-time çalışanlar işe alım sürecinde deneyimin büyük önem taşıması nedeniyle kariyerleri için ilk adımı atmış kişilerdir. Part-time işler mevcut iş olanaklarını araştırmak ve iş çevresinde yer edinmek adına birebirdir. Kariyer amaçlarınıza uymasa bile part-time işlerden kendinizi geliştirmek adına pek çok şey öğrenebilirsiniz. Belli saatlerde ofiste çalışarak yapabileceğiniz işlerin yanı sıra evden yürütebileceğiniz işler de mevcut.

Nasıl Part Time İş Buluruz?

Peki nerde? Nasıl iş bulacaksınız? “Yurdumda milyonlarca işsiz var ben nasıl iş bulabilirim ki” karamsarlığına gerek yok. İleri görüşlü olma problem çözme yeteneği ve başka insanlarla uzlaşma becerisi okul hayatınız boyunca not ortalaması hesaplarken matematik ve fizik sınavlarında ve kantinde ya da bahçedeki banklarda muhabbet ederken geliştirdiğiniz yetenekler. Bu kadarı bile iyi bir iş için gereken temel nitelikler olarak sıralanabilir. Özgüveniniz de yerine geldiğine göre artık araştırmaya başlayabilirsiniz…

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çalışacağınız yerdir. Ev ya da okulunuza yakınlığı ve ulaşım imkânları size ve programınıza uygun olmalı. Part-time çalışacağınız bir iş için şehrin öbür ucuna gitmeye değer mi takdir size kalmış. Başka bir nokta da çalışacağınız şirket. İlk karşınıza çıkan fırsata atlamamanız alanlarında belli bir prestije sahip olan şirketleri seçmeniz sizin yararınıza. Çalışma saatleri ve ücret daha sonra konuşarak uzlaşmaya varabileceğiniz konular.

Her konuda olduğu gibi iş aramak konusunda da püf noktaları var tabii ki. Gizli silah da diyebileceğimiz bu kaynak çevre yani aileniz ve arkadaşlarınızdan başlayarak okul, iş ve sosyal aktiviteler yoluyla tanıştığınız insanlar aslında gizli bir iş borsasıdır. Acı bir gerçek ama pek çok iyi iş ilan verilmeden çalışan alır. Bunun tek sebebi kulaktan kulağa tanıdıklar yoluyla yayılan eleman arama çalışmasıdır. Aile ve arkadaşlar onların tanıdığı diğer insanlar öğretmenler konferans ve panellerde tanışılan insanlar varsa eski iş arkadaşları ve patronlar çevrenizi oluşturur. İş ararken bu kişilere ne gibi özelliklere sahip bir işte çalışmak istediğinizi size uygun bildikleri bir iş olup olmadığını sormak ve yardımlarını istemek düşündüğünüzden çok kapı açacaktır.

Bir başka yöntem de sizin şirketlere başvurmanızdır. Tanıdığınız iş sahiplerine durmunuzu anlatarak yardım etmelerini istemek ya da şirketlere CV’nizle giderek sizin konumunuzdaki bir çalışana ihtiyaçları olup olmadığını sormak da bir yöntem. Başvurduğunuz şirketlerin bazılarından olumlu ya da olumsuz bir cevap bile alamayabilirsiniz. Çok daraltıcı olmadan belli aralıklarla telefon ya da mail yoluyla tekrar ulaşmanız ve kendinizi hatırlatmanız şirkete neler kazandırabileceğinizi anlatmanız gerekebilir. Bu aynı zamanda kararlı bir insan olduğunuza ve işinizi hakkını vererk yapacağınıza da bir işarettir.