Stand Hostesi ve Market İçi Vakalar

Bir süpermarkette stand hostesliği yapmanın incelikleri vardır. 
Stand hostesi anlayışlıdır: Firmanın size verdiği baloncuk şeklindeki yumuşatıcı kostümünüzü giyerek, X markalı ürünün stand hostesliğini yaparken, üzerinizdeki kıyafetin yumuşaklığını ölçmek isteyen kokusunu merak eden ev hanımlarıyla karşılaşabilirsiniz. 
Stand hostesi hoşgörülüdür: Kurulmuş sucuk standında cızbız mangal sucukları çevirerek, etrafa dağılan kokudan rahatsız olanlara mahcubiyet gösterisi yaparken, bir yandan da yarım paket sucuğu mideye indirmiş müşteriye ürünü nazik bir şekilde anlatarak tanıtımını yapabilirsiniz. Yöresel kıyafetinizin fesini arada bir düzeltmeyi ihmal etmeyin.
Stand hostesi pratiktir: “2 paket hazır çorba aldım, 3. sünü siz hediye edin” , “sürekli sizin markayı kullanıyorum, promosyon istiyorum”, ” fiyatı çok pahalılaştı memur maaşından haberiniz yok mu?”, “fiyatı çok ucuzladı hibrit, gdo’lu mu bunlar?” diyenlere açıklama yaparak, müşteri beklentilerine pratik çözüm ve cevaplar bulması gerekir.
Stand hostesi tatlı dilli, güler yüzlüdür: firmanın isteği üzerine alış veriş yapanlardan, istenen bir takım kişisel bilgileri alırken, e-mailini hatırlamayanlara isim-soyadı çözümleri bulmalıdır, telefonunu vermek istemeyenlere güler yüzle sürekli promosyonlardan haberdar edileceklerinin açıklaması gerekir. Çocuklara, yaşlılara iyi davranmalı, tatlı dilin yılanı deliğinden çıkarttığı unutulmamalıdır.
Stand hostesi bilgilidir: ilk defa o markette tanıtım yapıyor olsa bile, kendi ürünüyle alakası olmayan sorulara cevap verebilmelidir.” Karbonatlar nerede, keke kaç kaşık eklemeliyim?”, “Hangisi daha güzel?”, “Siz kaç beden giyiyorsunuz, kızım sizinle aynı orantıda gibi” tarzında sorulara maruz kalına bilinir, bu sebeple bilgi dağarcığı genişletilmelidir. Kolay gelsin!