Stant hostesi ve Çalışma Süresi

Yapılan araştırmalar stant hosteslerinin çalışma saatleri konusunda bazı verilere ulaşmamızı sağladı. Performansın en üst düzeyde gösterildiği, kalabalık ve gürültülü fuar ortamlarında, bütün bu yoğun trafik içinde soluk almadan çalışan stant hostesleri, normal bir çalışma saatinden daha az sürede yorulurlar. Stant hosteslerinin iş performansları çalışmaya başladıkları ilk 2 saat içinde en üst seviyede seyrediyor. 2. saattin sonunda, dış etkenlerin ve yoğun çalışma temposunun verdiği negatif etkenler, dikkat dağılma ve konsantre olamama gibi durumlara yol açıyor. 
Üst üste tam 4 saat çalışan stant hosteslerinin iş güçleri pozitiften negatife doğru bir eğim göstermektedir.  Bu sebeple stant hosteslerine her 2.5 saate bir, ya da 3 saatte 1, 10 dakikalık molalar verilmesi gerekmektedir. Vardiyalı olarak görev değişimi yapılabilir. 
Stant hostesinin performansı, sizin müşteri ile olan ilişkinizi etkiler, zaman içinde yorulan stant hostesi, amaçlanan, yapılması gereken işlerini yapamaz hale gelir. Fuar ya da organizasyonlarda bulunma sebebini, potansiyel müşteriyi, bizzat yakalamak, ürün tanıtmak ve akılda kalıcılığı sağlamak diye yorumlarsak eğer, her saat başı standa gelen farklı ziyaretçilere, aynı performansı sergilemek gerektiği de unutulmamalıdır. Bu sebeple stant hosteslerine ve kendinize gerektiği noktalarda molalar vererek, dinlenme sağlanmalıdır.