Taşeron İşçi, Kadrolaşabilecek mi?

Son günlerde Kamu’da çalışan birçok taşeron işçi kadrolu çalışan olabilmek umudu yaşıyor. Bakanlar kurulu kararlarının açıklanmasını bekleyen birçok taşeron işçi ve yakınları emsal durum oluşturabilecek davaları yakından izliyorlar. Bu emsal davalar sonrasında, taşeron işçilerin tazminatlarını almaları ya da kadrolu olarak, özelleştirilen yeni işlerinde işe başlamaları herkes için bir umut oldu. Çalıştıkları kamu kuruluşunun özelleştirilmesi sonrasında taşeron işçilerin işten çıkarılması ve tazminat haklarını da alamayışları, Bakanlar Kurulunun alt işveren-taşeron firmaları yönetmeliğini tekrar düzenleme yapılması gerekliliğini gündeme getirdi.

Taşeron işçinin kadrolaşabilmesinden ziyade, taşeron yönetmeliğini gözden geçirilmesi ve taşeron işçinin haklarını sağlama almak amacıyla çalışan Çalışma Bakanlığı, en son Ağustos ayında yasa tasarısı taslağı için kamuoyuna bilgi verdi. Kadrolaşma için belki de ilk büyük adımın atıldığını düşünen 500 bine yakın taşeron işçi, yasa tasarısının devreye sokulacağı günü bekliyor.

Bu bahsettiğimiz mevzu, taşeron işçi yasa tasarısının kamuya bağlı çalışan alt işveren tarafıdır. Ülkemizde kamuya bağlı olmayan birçok alt işveren olduğunu da düşünürsek, Bosphorus Team olarak, belki bu düzenleme ile diğer taşeron işçilerin de faydalanabileceği bir ortam oluşabileceği ümidini taşıyoruz.