Türkiye’de Taşeron Eleman Olmak

Ülkemizde taşeron eleman olarak çalışanların sayısının 500 binin üzerinde olduğu söyleniyor. Taşeron elemanların diğer pozisyonlarda çalışan elemanlar kadar sıkıntıları ve bir an evvel çözülmesini bekledikleri problemleri var. Ülkemizde taşeron firmalar tarafından üstlenen işler 1 yıldan fazla süremediği, ihalelerin hizmet sürelerinin 1 yılla sınırlı kalması dolaylıda olsa taşeron elemanları sıkıntıya sokuyor.

Taşeron elemanların diğer sıkıntıları ise, maaşlarını zamanında alamayışları, ek mesailerin kanun kapsamında uygulanmamasıdır. Yıllık izin ve çalışma saatlerin de de problem yaşayan taşeron elemanlar ayrıca 1 yılı dolmadan işten çıkarıldıkları için kıdem tazminatı haklarından faydalanamıyorlar. Çoğu alt işveren taşeron firması, işten çıkarmıyorsa bile, bir başka şirket üzerinden tekrar çalışmaya başlattığı için yine taşeron eleman kıdem tazminatı alamıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise, sayıları oldukça fazla olan taşeron elemanların çektiği sıkıntıları göz önünde bulundurarak yeni yasal düzenlemeler yapıyor. Bosphorus Team olarak, sektördeki birçok firmanın ağır yükünü çeken taşeron elemanların, bir an evvel hak ettikleri statüye gelmelerini ve yasal düzenlemenin bir an evvel yapılmasını diliyoruz.