Eğlence hizmetlerinin büyük sorunu: Kol bastılar!

Eğlence hizmeti sektörünün gelişmesiyle, doğum günlerinde, şirket yemeklerinde, mezuniyet balolarında sadece günün anlamını vurgulamak ve 1-2 saat geçirip ayrılmak yerine, yemek sonrası birçok görsel gösterinin, müzik ve sahne Showlarının yapıldığı ve bu Showlara katılımcılarında eşlik ettiği eğlenceler düzenlenmeye başlandı. 
Oysaki daha yakın bir zamana kadar Anadolu’da eğlenceler gizli yapılırdı. Osmanlı ve cumhuriyet devrinde bu tarz organizasyonlar sık sık jandarma baskınına uğrardı. Bu sebeple jandarma kolu, eğlencenin yapıldığı yerlerden geçerken sesin duyulmaması için oyun yavaşlatılır ve jandarma kolu gidince tekrar hareketli eğlenceye devam edilirmiş. Hatta bu oyunun adına “kol bastı” denilerek yasaklı eğlenceye hizmet eden bir oyun havası ismi yaratılmıştır.
Kültürümüzde, eski lügatlerde  “eğlence “kelimesi, boş zaman içinde, “beklemek, oyalanmak, durmak” manasına geliyordu. Kısaca eğlenceyi pek umursayan bir toplum değilmişiz. Kültürün zaman içindeki yolculuğunda eğlence tarzımızda değişiklikler olmuştur. Eğlence hizmetleri başlığı altında toplanan birçok aktivite için programlar hazırlanmaya başlandı. Bu programları unutulmaz ve tam adına layık bir şekilde organizasyonunun yapılması için, eğlence hizmeti sektöründe faaliyet gösteren birçok firmadan yardım almaya başladık.  
Artık rahatlıkla kol bastı yapabiliyor, şirket yemeklerinde veya mezuniyet balolarında ilk başka ağır başlanan eğlencelere, sonradan takım elbiselerle ve balo kıyafetleriyle kol bastı oynayan kişilere rastlayabiliyoruz:=)
Bir önceki yazımızda ardıl çeviri konusundan bahsetmiştik.